Jeśli masz pytania lub czegoś brakuje w ofercie, zachęcamy do kontaktu:

Kontakt

biuro@medall.pl

502 905 549

Kontakt

Rękawice chirurgiczne

Rękawice chirurgiczne

Bardzo ważne jest to aby produkty medyczne (nie tylko rękawice medyczne) spełniały pewne odgórne normy jakości i bezpieczeństwa. Rękawiczki takie muszą być zabezpieczone przed wpływem czynników biologicznych i chemicznych, jednocześnie charakteryzując się dostateczną wytrzymałością. Do tego dochodzi także zapewnienie swobody ruchów co jest bardzo ważne nie tylko w przypadku badań laboratoryjnych, placówek medycznych czy tym bardziej szpitali.

Rękawice medyczne - cechy ogólne rękawiczek medycznych

Zarówno w przypadku placówek medycznych, pracowni diagnostycznych czy choćby gabinetów weterynaryjnych, niezbędne jest nabycie stosownych rękawic medycznych. Spełniających dokładnie normy o których wspominaliśmy powyżej, dzięki czemu osoba podejmująca się pracy w warunkach wymagających ochrony osobistej zapewnianej przez wysokiej jakości produkt. W sieci czy różnych sklepach możemy znaleźć takie produkty jak rękawice nitrylowe z pudrem czy bezpudrowe które na dobrą sprawę nie są wcale wyrobem medycznym. Należy zatem uważać, czy rękawiczki medyczne będą nas chronić przed konkretnymi czynnikami zagrażającymi naszemu zdrowiu lub nawet życiu.

Rękawiczki medyczne - tylko jako produkt medyczny

O tym dlaczego rękawice muszą oznakowane jako wyrób medyczny, możemy pisać książkę. Jednak warto wspomnieć o tym że tego typu produkty są poddawane szeregu badań, pozwalających określić ich bezpieczeństwo. Bardzo ważne zatem aby używane przez nas rękawice nitrylowe czy lateksowe, posiadały przede wszystkim określony współczynnik przenikania substancji chemicznych i ochrony przed mikroorganizmami. To bardzo ważne, choćby z racji tego że nie tylko my jesteśmy chronieni ale także w wielu przypadkach osoba poszkodowana której udzielamy pomocy. O ile pomoc odbywa się w placówce medycznej, problem znika z racji stałego dostępu do sanitariów pozwalających zachowanie czystości naszej i naszych dłoni. Jednak w przypadku jednostek typu straż pożarna która niejednokrotnie bywa na miejscu wypadku pierwsza, opatrując ranę osoby poszkodowanej, zapewnia jednocześnie bezpieczeństwo przed dodatkowym zabrudzeniem właśnie osoby opatrywanej.

To tylko przykład, mający na celu zwrócenie uwagi na to czy kupujemy rękawice jako wyrób medyczny czy zwykłe rękawiczki nitrylowe lub lateksowe.

Rękawice medyczne bezpudrowe, pudrowe, lateksowe czy nitrylowe

Medyczne rękawiczki możemy podzielić na wiele kategorii, jednak najważniejsze i najczęściej stosowane podziały to:

Rękawice medyczne - rozmiary

Rękawice chirurgiczne to produkt który wykonywany jest z bardzo wysokiej jakości lateksu oraz syntetyku. Charakteryzuje je wysoki stopień elastyczności i odporności na przetarcia, przedarcia czy czynniki przed którymi nas chronią. Szukając rękawic, najważniejszą drugą cechą jaka nas interesuje to rozmiar. Rękawice chirurgiczne (sterylne) występują u nas w rozmiarach:

Rozmiary rękawic niesterylnych:

Dokonując zakupów rękawic medycznych, należy wziąć pod uwagę wszystkie powyższe czynniki a w przypadku doboru rozmiaru musimy pamiętać o tym aby rozmiar rękawic także był dobrany prawidłowo. To bardzo ważne aby rękawice leżały idealnie i przylegały, nie powodując osuwania się czy marszczenia, co znacząco mogłoby utrudnić jakiekolwiek prace medyczne. Do tego wszystkiego należy pamiętać, tak jak powtarzaliśmy już kilka razy powyżej... Środki ochrony osobistej, takie jak rękawice medyczne, mają jedno, kluczowe zadanie! Mają chronić, a tylko prawidłowo dobrany sprzęt będzie spełniał swoją rolę w konkretnym przypadku.